Egy mosoly többet mond minden szónál
A hangulatjelek mára behálózták a mindennapi kommunikációnkat, ám ez nem volt mindig így. A 40 évvel ezelőtti megjelenésük új trendet indított el az írott szövegek világában.
Veled is előfordult már, hogy egy üzenetet elolvasva egyszerűen nem tudtad szavakban kifejezni az érzéseidet? Általában ilyen helyzetekben nyúlunk a mosoly fejekhez vagy egy-egy ismert celeb esetleg mesefigura arc kifejezéséhez, azaz a gifekhez (pár másodperces rövid mozgó képek), amik segítenek közvetíteni az érzelmeinket. Ösztönösen helyezünk emojikat a mondatok végére úgy, mintha az írással egyideüleg az arcvonásunk rezzent volna meg.
Az arckifejezéseket utánozó jeleket először 1982-ben Scott E. Fahlman, a Carnegie Mellon Egyetem professzorának javaslatára kezdték el használni. A professzor észrevette, hogy az üzenetek értelmezésbéli különbségei több esetben félreértésekre adtak okot. Ezért elkezdték használni az első írásjelekből álló „:-)” mosoly fejet, ezzel megkülönböztetve a viccesnek vagy ironikusnak szánt üzeneteket a komolyaktól.
Napjainkban már több, mint 800 emoji áll rendelkezésünkre és legalább ennyi naponta frissülő gif. Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mégis miért olyan ragadós az online hangulatjelek használata. Magyarázatul szolgálhat az érzelmi fertőzés mechanizmusa: e szerint hajlamosak vagyunk olyan érzéseket megtapasztalni és kifejezni, amelyeket a körülöttünk élő emberek sugároznak felénk. Így lehetünk képesek automatikusan összeszinkronizálni mások érzelmeit saját belső élményeinkkel, ami végső soron az empátia kialakulását segíti elő, s ez elengedhetetlen ahhoz, hogy kapcsolódni tudjunk másokhoz.
Napjainkban az emoji használata egyaránt jelen van a közösségi médiában, az online marketingben és a munkahelyi levelezésben is, hiszen a jelek megkönnyítik számunkra a szociális kontextus értelmezését.
További érdekes tartalmakért kövess minket a facebook oldalunkon és instagramon!
Forrás: https://bit.ly/2WHLFeU