Apró szokások
Pár saját gondolatot szeretnék kiemelni tömören, hogy mi milyen szokásokat vezettünk be saját magunknak. Egyáltalán, miért kellenek szokások a szervezeten belülre?
Mert ezekkel irányítjuk a szervezeti kultúra fejlődését.
Az előző Retrós cikkben kifejtettem, hogy a Retrospektív keretein belül hogyan tudunk fejlődni csapatszinten. Ez a ceremónia azzal is együtt jár, hogy az olyan jelenségekre találunk megoldást, ami a többség figyelmét felkelti, vagy éppen zavarja (persze, ha zavar valakit valami, az esetben nem is kell a többség.)
Késés ára
Nyilván az élet minden területén előfordulnak késések. Ezek több alkalom után frusztrálóak lehetnek, ám egy kis ösztönzéssel könnyíteni lehet az érzéseken. Nálunk a késő bedob egy 200-ast a közösbe. Így őneki a lelkiismerete megkönnyebbül, hiszen "megkapta büntetését", a többiek pedig látják, ahogy gyarapodik a közös kassza. Hetes
A hetes feladata, hogy öntözze a virágokat, berendezze az ebédlőt hétfőnként a ceremóniákra és a reggeli standupokat levezényelje. Apróságnak tűnik, de így mindig van valaki, aki a héten kiemelt szereppel bír, a többieknél speciálisabb, és figyelmet kap a többiektől. Az elején önként jelentkezők voltak a hetesek, de így nem volt mindenki egyenlő arányban, így az egyik Retrón felmerült, hogy legyen ABC sorrendben a váltás. Persze akkor kezdhettem én ( 😅 ), de utána pihenhet sokáig mindenki, ha már sorra került.
Shame sugárút
A munka nyomonkövethetősége mindig elengedhetetlen. Nem számít, hogy valaki külsős megbízottként dolgozik vagy alkalmazott, egyaránt fontos, hogy a munkával töltött idővel el tudjon számolni. Ennek követésére mi a JIRA-t használjuk, melyben a feladatokat "ticketek" jelzik, és ezekre logoljuk az időnket, ha éppen foglalkoztunk egy feladattal. Ezt vezetni kell nap mint nap, hiszen van aki ez alapján számláz a cégnek, és alapból a munkát így lehet "ellenőrizni".
Ráadásul megfigyeltem, hogy logolásnál ha egy napra kevesebbet tudok beírni mint a kitűzött cél, rossz érzésem keletkezik, így számomra emiatt motiváló ereje is van, hogy
minden nap értéket teremtsek és a ráfordított idővel el tudjak számolni.
A Shame sugárút pedig ebből alakult ki. Minden reggel a feladatom, hogy nézzem, ki nem logolt az előző napra. 9:30-ig van lehetőség erre, ugyanis akkor kezdődik a reggeli standup, aminek a végén egy frappáns szöveggel kiemelem, ki a "bűnös".
Egy összeszokott, együttműködő és az új dolgokra nyitott csapat vesz körül a munkahelyemen. Ennek a kialakulásához nagyban hozzájárultak az apró szokások, amik tartást adnak a mindennapjainknak. Van még egy pár, főleg felfogás és szemléletmódbeli irány, amit egyszer majd egy másik cikkben kifejtek.