Mi is az a Ziegarnik effektus?
Előfordult már, hogy megpróbált valamire koncentrálni, de egyszerűen nem sikerült, mert akaratlanul is egy másik, befejezetlen projekten járt az agya? Ha igen, akkor már tapasztalta a Zeigarnik effektust, azaz azt az elméletet, miszerint az emberek hajlamosak jobban emlékezni a befejezetlen, vagy folyamatban lévő feladatokra, mint a befejezettekre.
Ezt a hatást először Bluma Zeigarnik orosz pszichológus figyelte meg és vette észre, hogy egy kávézó pincérei jobban fel tudják idézni a még nem kézbesített rendeléseket, mint azokat amiket már teljesítettek.
Zeigarnik ezután számos kísérletet végzett ennek a jelenségnek a tanulmányozására. Az egyik ilyen, amikor megkérte a kísérletben résztvevőket, hogy fejezzenek be 18–22 egyszerű feladatot, például agyagfigurát, rejtvényt vagy matematikai feladatot. A feladatok felét megszakították, mielőtt a résztvevő befejezhette volna őket. Ezt követően a résztvevőt megkérték, hogy mesélje el a feladatokat, amelyeken dolgoztak. Zeigarnik tudni akarta, mely feladatokra emlékeznek először a résztvevők.A résztvevők 90% -kal jobban emlékeztek a megszakított feladatokra, mint az elvégzettekre.
Hatásai a mindennapi életre
A Zeigarnik hatás ismerete segíthet a halogatás leküzdésében, a tanulási szokások javításában és a mentális egészség előmozdításában. Hogyan? Gyakran előfordul, hogy halogatunk nagyobb feladatokat, amelyek megterhelőnek tűnnek. A Zeigarnik effektus azonban azt sugallja, hogy a halogatás leküzdésének kulcsa a kezdés. Az első lépés lehet valami apró és látszólag lényegtelen. Valójában talán a legjobb, ha valami meglehetősen egyszerű dologról van szó. A lényeg azonban az, hogy a feladatot elkezdték, de nem fejezték be. Ez pszichológiai energiát vesz igénybe, ami arra készteti a feladatot, hogy beavatkozzon gondolatainkba és hamarabb elvégezzük azokat. Ezen kívül a Zeigarnik effektus arra is rámutat, hogy az emberek mentális egészségi problémákat tapasztalhatnak . Például, ha az egyén fontos feladatokat hagy befejezetlenül, az ebből fakadó tolakodó gondolatok stresszhez, szorongáshoz, alvási nehézségekhez, valamint mentális és érzelmi kimerültséghez vezethetnek.
Másrészt biztosítja a feladatok elvégzéséhez szükséges motivációt. A feladatok elvégzése pedig teljesítmény érzetet adhat és elősegítheti az önbecsülést és az önbizalmat. A stresszes feladatok elvégzése különösen a bezártság érzéséhez vezethet, amely javíthatja a pszichológiai jólétet.
Látogasson el facebook vagy instagram oldalunkra további érdekes tartalmakért, vagy iratkozzon fel hírlevelünkre a lap alján 😊 !
Próbálja ki ide kattintva a 30 napig ingyenes próbaidőszakot!